„Weterynaria Terenie” już od 8 lat gwarantuje dostęp do praktycznej wiedzy niezbędnej w codziennej
praktyce lekarza weterynarii zajmującego się bydłem, trzodą chlewną czy końmi.
W numerze zamykającym ten rok znajdą Państwo wiele ciekawych publikacji dotyczących najlepszych
i najnowocześniejszych procedur diagnostycznych i schematów leczenia oraz zasad
opieki nad stadami.
Najnowsze doniesienia z branży weterynaryjnej.
U bydła przeprowadzenie zabiegów w obrębie układu rozrodczego u samic wymaga zapewnienia analgezji, miorelaksacji oraz kontroli bólów partych w okolicy ogona, krocza, odbytu, prostnicy, pochwy, natomiast u samców – napletka i moszny z zastosowaniem znieczulenia zewnątrzoponowego tylnego lub znieczulenia zewnątrzoponowego tylnego ciągłego, jak również bloku nerwu sromowego wewnętrznego.
Epidemiczna biegunka świń (PED) jest chorobą wirusową trzody chlewnej znaną od wielu lat. Bardzo szybkie rozprzestrzenienie się PED w USA wskazuje, że brak przepisów w odniesieniu do tej choroby mógł mieć duże znaczenie w rozwoju epidemii. Zjadliwe szczepy wirusa PED wykryto w 2014 roku również na Ukrainie, co zwiększyło zainteresowanie tą chorobą w Europie.
Diagnostyka chorób zakaźnych przeprowadzana jest w oparciu o szereg informacji, a jednym z ich źródeł są wyniki badań laboratoryjnych. Należy przygotować plan diagnostyczny zawierający listę kolejnych badań.
Analizując zjawisko bezmleczności poporodowej u loch, należy uwzględnić fizjologię okresu ciąży i laktacji, funkcjonowanie układu endokrynologicznego i immunologicznego oraz etiologię bakteryjną.
Antybiotyki są jedną z najczęściej stosowanych grup leków u świń. Ich skuteczność jest w dużej mierze uzależniona od przestrzegania podstawowych zasad racjonalnej terapii oraz szerokiej wiedzy lekarza na ich temat.
W fermie o cyklu zamkniętym liczącej 280 loch stada podstawowego, 100 loszek remontowych i 2000 tuczników zwalczono PRRS – i w efekcie prosięta rodziły się wolne od wirusa.
Zespół sercowo-płucny bydła jest złożonym problemem obejmującym liczne schorzenia trudne do rozpoznania i zwalczania. Powodem tego zespołu chorobowego mogą być zarówno monoinfekcje, jak i zakażenia mieszane drobnoustrojami wykazującymi często synergistyczne oddziaływanie
Częstotliwość występowania torbieli jajnikowych w Polsce wynosi 0-18%, natomiast dane światowe podają zakres nawet do 28%.
W artykule przedstawiono niektóre spostrzeżenia dotyczące procesu pozyskiwania oraz separacji zarodków u krów dawczyń zarodków.
Leczenie zapaleń gruczołu mlekowego bez udziału antybiotyków to trudny temat. Obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia mastitis to antybiotykoterapia.
W każdym okresie ciąży może dojść do jej przerwania i resorpcji zarodka lub wydalenia w różnej formie martwego płodu.
Mastitis, czyli stan zapalny gruczołu mlekowego, jest utrapieniem spędzającym sen z powiek hodowców bydła mlecznego, a może przede wszystkim – lekarzom weterynarii opiekującym się tymi stadami.
W literaturze i prasie weterynaryjnej dużą uwagę poświęca się leczeniu źrebiąt i opiece nad noworodkiem. Jest to zrozumiałe, ponieważ młody organizm potrzebuje specjalnego traktowania.
Prof. dr hab. Zdzisław Gajewski jest kierownikiem Zakładu Rozrodu Zwierząt, Andrologii i Biotechnologii Rozrodu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Koordynował projekt dotyczący powstania Centrum Badań Biomedycznych.
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 9 października otwarto Centrum Badań Biomedycznych (CBB), na które przeznaczono 30 mln zł w ramach dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
Rozród i mastitis u bydła – Konferencja Naukowa na SGGW w Warszawie. BIOMIN – uroczyste otwarcie nowej siedziby fi rmy w Austrii
24 października 2015 r. odbyła się III edycja Studenckiej Weterynaryjnej Konferencji „Praktycy Studentom”, organizowana przez Zrzeszenie Studentów Weterynarii przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
III Konferencja Weterynaryjna „Choroby macicy, jajników i racic oraz infekcje wirusowe w stadach krów mlecznych” zgromadziła ponad 150 uczestników. Frekwencja dowodzi, że spotkanie było ważne i potrzebne dla środowiska weterynaryjnego.
7-11 września 2015 roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się II Letnia Szkoła European College of Porcine Health Management (ECPHM).
Konferencja „Współczesne biotechnologie w rozrodzie bydła – transfer zarodków” odbyła się w Łomży, 9 października 2015 roku.